ZÁCLONY PODLE MÍSTNOSTÍ

Kuchyň
Obývací pokoj a jídelna
Dětský pokoj
Koupelna

KUCHYŇ

Kuchyňským oknům obecně velice sluší překřížené záclony a záclony ušité jako římské rolety. Takto zhotovené záclony nebrání výhledu z okna, což může být při kuchyňských pracích velice příjemné. Záclony v podobě římských rolet jsou navíc i velmi praktické. Cípy takto ušité záclony totiž nikde nepřekážejí a záclonová římská roleta ani nebrání snadnému otevírání oken. Oba typy dekorací - překřížené záclony i záclonové římské rolety samozřejmě také v případě potřeby odstíní nevítané pohledy zvenčí. Takto upravené záclony jsou, na rozdíl od většiny tříčtvrťových záclon, elegantní a stylové.

Záclony podle místností

Pokud kuchyňská linka dosahuje až k oknu, pak obzvlášť oceníte římské rolety, které na rozdíl od klasických záclon nepotřebují téměř žádné místo na boční přesahy. Na výrobu římské rolety se dají použít nejrůznější záclony a dekorační látky, kterých se nabízí doslova nepřeberné množství. Není tedy problém vybrat materiál, který bude dokonale slušet ke stylu a barvám interiéru.

Záclony podle místností

Nevíte, jestli by Vaší kuchyni více slušely římské rolety nebo překřížené záclony? Držte se stylu! Pokud máte dřevěnou kuchyňskou linku a interiér celkově spíše v rustikálním či klasickém stylu, budou mu více slušet romantické překřížené záclony. Jestliže máte lesklou kuchyňskou linku a kuchyň spíše v moderním stylu, pak zvolte raději římské rolety. Tuto radu ale berte spíše jako obecné doporučení, z něhož existuje i spousta výjimek! :)

Záclony podle místností

V každém případě na záclony do kuchyně zvolte takové materiály, které se snadno perou a nemají příliš tendenci nasávat cizí pachy. Polyesterová vlákna jsou pro tento účel vhodnější než přírodní materiály. Kromě estetického hlediska mějte na paměti také bezpečnost - dejte pozor, aby se záclony nikdy nedostaly do blízkosti sporáku a kuchyňských spotřebičů.

Záclony podle místností

Počítejte s tím, že kuchyňské záclony bude třeba prát častěji, než ostatní záclony v bytě. Pokud si do kuchyně vyberete záclony v podobě římských rolet, zvolte k nim proto raději mechaniku vybavenou Easy wash systémem, který podstatně usnadní manipulaci s římskou roletou při praní.

Záclony podle místností

OBÝVACÍ POKOJ A JÍDELNA

V obývacím pokoji zřejmě Vaše rodina bude trávit nejvíce společného času, jde také o nejreprezentativnější místnost z celého bytu. Záclony pro obývací pokoj byste proto měli vybírat s obzvláštní péčí.

Záclony podle druhů

Volit můžete z obrovského množství materiálů, barev, vzorů i typů ušití. Aby Váš obývací pokoj a jídelna vypadaly hezky, při výběru nové záclony vždy především dbejte na prvotřídní kvalitu materiálu, ze kterého bude záclona vyrobena. Neslevujte ani z kvality ušití. Pamatujte, že záclony budete mít Vy i Vaše návštěvy neustále na očích a každá nedokonalost a špatná kvalita bude na záclonách vidět už z dálky.

Pozornost věnujte i volbě správného odstínu záclony. I když se to možná nezdá, záclony se vyrábějí v obrovské škále barev a odstínů. Při výběru je proto nejlepší si vzorek záclony přiložit přímo k zařízení interiéru. V mnoha případech můžete využít i nabídky společných či sladěných dezénů pro záclony a závěsy.

Záclony podle druhů

Ideálním způsobem nakupování záclon a závěsů je návštěva designéra přímo u Vás doma. Designér s sebou přiveze obrovské množství vzorků - většinou jich bývá několik velkých kufrů. Pomůže Vám s výběrem, vzorky záclon si navíc budete moci přiložit k ostatnímu vybavení svého bytu, takže hned uvidíte, jestli budou do Vašeho interiéru slušet. Od designéra dostanete cenné rady. Pomůže Vám také s výběrem garnýže a poradí, jaký bude nejvhodnější způsob ušití Vaší nové záclony. V neposlední řadě designér také provede zaměření, takže nebudete muset kvůli zaměřování kolem okna běhat s metrem vy sami.

Záclony podle druhů

Při výběru nové záclony do obývacího pokoje byste se měli držet stylu, v jakém je pokoj zařízen - a to jak při volbě samotné záclony, tak i následně při volbě stylu ušití. Jiné záclony si jistě zvolíte například ke starožitnému nábytku a jiné záclony vyberete do moderně zařízeného interiéru. V každém případě raději volte záclony dlouhé až k zemi. Záclony totiž vždy vypadají lépe a elegantněji, když jsou delší.

Záclony podle druhů

Pokud nechcete jen tak volně visící jednoduché záclony, můžete je svázat bočními úvazy, nebo ozdobit různými volány a bordurami. Jejich výběr je široký. Pro perfektní výsledek je velice důležitá také správná volba vhodné garnýže.

Záclony podle druhů

DĚTSKÝ POKOJ

Záclony v dětském pokoji plní nejen praktickou funkci, ale svým způsobem také v dětech podporují a rozvíjejí estetické cítění.

Záclony podle druhů

Děti přitom vidí svět i záclony zcela jinýma očima, než dospělí. Děti mají v oblibě pestré barvy, veselé vzory, výrazné motivy.

Záclony podle druhů

Abyste co nejvíce vyhověli dětskému vkusu a zároveň v žádném případě nesklouzli ke kýčovitosti, je potřeba záclony pro děti vybírat s mimořádným citem a vkusem.

Záclony podle druhů

Na trhu je k dostání velká škála záclon s více či méně výraznými dětskými motivy. Vybrat si můžete záclony s pohádkovými postavičkami, ale také třeba s pestrými geometrickými vzory nebo jen s jemným vzorkem, jaký dětské motivy spíš jen decentně evokuje.

Záclony podle druhů

Obecně platí, že čím je zařízení dětského pokoje pestřejší, tím by měly být dětské záclony jednodušší a umírněnější. Jestliže je naopak dětský pokoj zařízen spíše střídmě, záclony tu mohou být „malované“, pestré a výrazné.

Záclony podle druhů

KOUPELNA

Záclony potřebují také okna ve Vaší koupelně. Až je budete vybírat, měli byste zohlednit hlavně to, že záclony tady budou vystaveny vlhkému prostředí. Proto byste měli zvolit takový materiál, který nebude mít tendence nasávat vlhkost a plesnivět. Spíše než po přírodních materiálech byste proto měli sáhnout po polyesterových záclonách. Pokud ovšem máte dobře odvětrávanou koupelnu, dobře zvolené záclony by tu neměly působit žádné větší problémy. Do koupelny se hodí jak klasické záclony, tak i římské rolety či klasické rolety, bambusové žaluzie i další stínící prvky. Záleží jen na celkovém stylu koupelny a na Vašem vkusu.

Záclony podle druhů
Záclony podle druhů

zpět nahoru


© 2011 MARF reklamní agentura & grafické studio