ZÁCLONY PODLE DRUHŮ

Organza
Voály
Batistové záclony
Crashované záclony
Dětské záclony
Hladké záclony
Síťované záclony
Vitrážkové záclony
Vyšívané záclony
Nehořlavé záclony

ORGANZA

Královnou mezi záclonami je jemná splývavá organza. Záclony z organzy jsou vždy elegantní, krásné a vznešené. Organza často hýří barvami, někdy je vzorovaná, jindy hladká, někdy také ušlechtile bílá. Vždy je na ní vidět luxus a exkluzivnost. Záclony z organzy jsou tkány velmi hustě z velice jemných vláken. Díky jemnosti vláken tyto krásné záclony zůstávají lehké, splývavé a průhledné. Organza se řadí k luxusnějším a dražším materiálům. Ceny se běžně pohybují v rozpětí od 300 do 3000 korun za metr. Vyšší cena této záclony je dána mimo jiné i tím, že se tká z více vláken, a proto je výroba mnohem zdlouhavější a náročnější, než u jiných záclon. Dražší je i samotný materiál, z něhož jsou tyto záclony vyrobeny.

Záclony podle druhů

VOÁLY

Voály jsou velmi rozšířené a oblíbené pro svou praktičnost, snadnou údržbu, trvanlivost a relativně příznivé ceny. Na druhou stranu voálové záclony zdaleka nepůsobí tolik exkluzivně, jako ostatní typy záclon. Tyto záclony bývají tkány hustě, vlákna tkaniny nejsou tak jemná, jako například u organzy, látka proto mívá na omak o něco hrubší strukturu. Voály se vyrábějí v obrovské škále vzorů, barev a odstínů, dobře se proto hodí ke kombinování se vzorovanými i jednobarevnými závěsy.
Voálové záclony obvykle bývají méně průhledné, než například organza. Ubírají více světla proudícího do místnosti, proto se hodí spíše na větší okna. Voálové záclony většinou celkově nepůsobí tak exkluzivně, jako organza, přesto ale mívají velice příjemný vzhled.
Voálové záclony se díky své praktičnosti a příznivým cenám velice dobře uplatňují na místech, kde se počítá s velkou spotřebou materiálu na záclony. Mohou to být například různé hotely, restaurace, zasedací místnosti, konferenční a společenské sály a podobně.
Podobně, jako je tomu i u jiných materiálů, tak také voálové záclony mohou být vyrobeny v různých kvalitách, přičemž kvalita se samozřejmě projeví i v ceně záclony. Ceny různě kvalitních voálů se tak mohou lišit až o jeden řád. Můžeme se setkat například s hrubými potištěnými voály například za 250 korun za běžný metr záclony a zároveň i s velmi jemně tkanými překrásnými heboučkými voály za cenu kolem 2000 korun za běžný metr záclony. I tady nejvíce záleží na tom, z jakého materiálu jsou tyto záclony vyrobeny. Nutno podotknout, že neobyčejně jemné a kvalitní voály vycházejí především od italských výrobců a velmi hezké záclony umějí vyrobit i němečtí producenti.

Záclony podle druhů

BATISTOVÉ ZÁCLONY

Batistové záclony ocení zejména lidé, kteří upřednostňují přírodní vzhled záclony. Batistové záclony se vyznačují plátnovou vazbou a přírodním vzhledem, třebaže se většinou jedná o stoprocentně polyesterový materiál. Tyto záclony vypadají jako velice jemné přírodní plátno. Hodí se především do interiérů v country a rustikálním stylu, batistové záclony ovšem budou hezké i ke klasickému vybavení. U tohoto typu záclony je třeba počítat s tím, že obvykle nebývá příliš průhledná.

CRASHOVANÉ ZÁCLONY

Crashované záclony se vyznačují svým zvrásněným, nebo, chcete-li, pomačkaným vzhledem. Hospodyňky u crashované záclony určitě ocení, že ji nemusejí, respektive nesmějí žehlit. Tyto záclony by totiž žehlením ztratily svůj charakteristický pomačkaný design. Dá se tedy říci, že crashované záclony jsou velice příjemné a praktické na údržbu. Tyto záclony jsou jakousi klasikou mezi záclonami. Není to žádný módní výstřelek, nicméně veliká skupina lidí upřednostňuje právě tento nadčasový, praktický a velmi příjemný styl. Crashované záclony jsou v módě pro okna asi totéž, co nadčasový kostýmek ve Vašem šatníku.

Záclony podle druhů

DĚTSKÉ ZÁCLONY

Samostatnou kapitolou mezi dekoracemi pro okna jsou dětské záclony. Děti mívají zcela jiné vidění světa, než dospělí - a výrobci na to nezapomínají. Pro děti je proto na trhu k dostání veliké množství více či méně pestrých dezénů. Některé záclony bývají vzorované rovnou pohádkovými postavičkami, princezničkami, autíčky a dětskými motivy. Existuje ale i spousta umírněnějších motivů. Děti si tak mohou zvolit například záclony s veselými puntíky, zábavnými proužky, záclony s romantickými motýlky, nebo třeba se stylizovanými motivy rozkvetlé louky. Dětské pokoje by měly být svěží a veselé, ale se vzory by se to ani tady nemělo přehánět. Také u vybavení dětských pokojů totiž platí, že méně někdy může znamenat více...

Záclony podle druhů

HLADKÉ ZÁCLONY

Hladké záclony potěší každého vyznavače čistého a jednoduchého stylu. Hladké záclony nacházejí využití především jako doplněk ke vzorovaným závěsům. Při jejich výběru si všímejte hlavně jejich průhlednosti a splývavosti. Hladké záclony mohou mít různé odstíny od křídově bílé přes pastelové nádechy až po syté odstíny všech barev.

Záclony podle druhů

SÍŤOVANÉ ZÁCLONY A „PRŠÍ“

Síťované záclony a síťované záclony s jemnými proužky, tečkami nebo s vetkávanými hrubšími nitkami - lidově zvané „prší“ - nacházejí uplatnění všude tam, kde je potřeba jednoduchý styl záclony. Tyto záclony svou jednoduchostí a nerušivým stylem dají vyniknout nápaditosti vzorovaných závěsů. Lidé tyto jednoduché záclony často využívají také v kuchyních, v kancelářích, v šatnách, na malých oknech a podobně. Jejich předností je, že sice nejsou úplně hladké, ale zároveň ani nerozptylují pozornost svým vzorováním.

Záclony podle druhů

VITRÁŽKOVÉ ZÁCLONY

Vitrážkové záclony jsou krátké dekorační záclony, většinou bývají vyrobeny v šířkách od 30 do 90 centimetrů (obvykle 30, 45, 60 nebo 90 cm). Vitrážkové záclony mívají výraznější vzory a bordury, často bývají vyšívané, někdy jsou i barevné. Nejčastěji se používají do kuchyňských oken a sluší spíše k venkovskému stylu a do malých romantických oken.

Záclony podle druhů

VYŠÍVANÉ ZÁCLONY

Zvláštní podmnožinou mezi záclonami jsou vyšívané záclony. Kdysi, ještě v nedávné minulosti, vyšívané záclony spadaly do kategorie velmi luxusního zboží. Poslední dobou, díky stále výkonnějším a dokonalejším výrobním technologiím, už se tento status vyšívaných záclon pomaličku vytrácí a vyšívané záclony se stávají čím dál dostupnějšími. Mezi vyšívanými záclonami nicméně existují propastné rozdíly v kvalitách - a tím samozřejmě také v cenách. Pořád ale platí, že výrobní postup je u vyšívané záclony mnohem delší a složitější, než u většiny ostatních typů záclon, a proto tyto záclony bývají také přiměřeně dražší.
Základním materiálem pro vyšívané záclony většinou bývají voály nebo jemná síťovina, která působí luxusněji. Samotné výšivky pak mohou zdobit buď jen dolní okraj záclony, nebo mohou být celoplošné. Pro svou zdobnost se vyšívané záclony hodí zejména do klasických interiérů.

Záclony podle druhů

NEHOŘLAVÉ ZÁCLONY

Celá řada druhů záclon se vyrábí i v nehořlavých variantách. Nehořlavé záclony a závěsy se používají hlavně pro hotely, restaurace, společenské místnosti a všeobecně tam, kde se shromažďuje více lidí. V některých případech použití nehořlavých záclon výslovně vyžaduje zákon, někdy nehořlavé záclony a závěsy zohledňují pojišťovny a často si nehořlavé záclony a závěsy pořizují zodpovědní provozovatelé různých zařízení pro pocit většího bezpečí. Nehořlavé záclony a závěsy jsou přirozeně o něco dražší, než běžné záclony a závěsy. Výběr nehořlavých záclony je poměrně široký, i když ne tolik, jako u běžných záclon.


zpět nahoru


© 2011 MARF reklamní agentura & grafické studio