TRIKY PŘI VÝBĚRU ZÁCLONY

Záclony - to je lehkost, záclony jsou romantika, záclony jsou i módní doplněk a praktická součást zastínění...

Hledáte krásné záclony do Vašeho interiéru a nevíte, jak se zorientovat v nepřeberné nabídce druhů, typů, barev a kvalit? Přinášíme Vám několik tipů, jak nenaletět, podle čeho si záclony vybrat a na co si dát při nákupu záclony pozor.

Záclony, které si pořídíte, budou tím, co budete mít v příštích měsících a letech dennodenně na očích, čeho se budete dotýkat a co bude chloubou Vašeho interiéru. Vaše záclony budou plnit podobnou roli, jako plní ve Vašem šatníku krásná kabelka - mohou být luxusní ozdobou, nebo také mohou dojem z celého outfitu (ať už se jedná o oděv či obleček pro okno) úplně pohřbít. Proto je dobré výběru nových záclon věnovat maximální pozornost.

Dá se předpokládat, že své nové záclony chcete používat celkem dlouho, záleží tedy na tom, aby se Vám líbily. Pořízení hezkých a kvalitních záclon navíc rozhodně není laciná záležitost. Na trhu bohužel funguje spousta firem, kterým je úplně jedno, jestli se Vám nové záclony budou líbit a jestli s nimi budete spokojeni - záleží jim jen na tom, aby své zboží prodali. Nechcete naletět? Nevíte, na co si dávat pozor při nákupu nové záclony? Pak právě pro Vás může být užitečných několik následujících rad.

Triky při výběru záclony

1. Barvu i typ záclony podřiďte typu interiéru a barvám, které jsou v něm zastoupeny.

Příklad: Potřebujete záclony do moderního interiéru, kterému dominují přírodní materiály, nábytek je matný v barvě dubového dřeva, převažují teplé odstíny barev, jako jsou žlutá, okrová, červená, krémová, hnědá, béžová. Jaké záclony se budou do takového interiéru hodit a jaké ne? Velikou chybou by bylo do takto zařízeného pokoje pověsit čistě bílé záclony s výraznou krajkovou bordurou. Takové záclony by tu stylově i barevně působily jako pěst na oko. Příliš parády v takovém interiéru zřejmě nenadělají ani lesklé záclony - byť třeba i barevně sladěné. K přírodnímu stylu bude zřejmě i drahá a kvalitní lesklá záclona působit pouťově a lacině. Chybu naopak neuděláte, když si vyberete záclony v přírodní bílé (nikoliv sněhově bílé), smetanové, režné, světle žluté nebo v některých odstínech béžové barvy. Chce to záclony s přírodním vzhledem, vzorek by měl být spíše moderní, jednoduchý, střídmý.

Tip na řešení: Před nákupem nové záclony si nejprve ujasněte, jaký typ interiéru máte. Moderní, klasický, něco mezi moderním a klasickým, country styl, nebo nějaký speciální styl? Tohoto stylu se při výběru záclony neochvějně držte. Na nákup si s sebou vezměte ústřižky dekoračních látek nebo potahy na polštáře, ze kterých je vyrobena Vaše sedací souprava a závěsy. Hodí se i karton se vzorkem barvy na stěnách nebo kousek tapety. Od věci není ani vzorek koberce (jen pozor, abyste s ním jemné látky v prodejně nezatrhli). Trochu mohou pomoci i fotografie interiéru - ale pozor, ty často hodně zkreslují barvy. V prodejně si nejprve vytipujte záclony, které by se do Vašeho interiéru hodily stylově, a poté se vůbec nestyďte tyto záclony přiměřit ke vzorkům, které jste si přinesli z domu. Budete překvapeni, kolik druhů, barev a vzorů mohou mít „obyčejné záclony“ a jak je těžké mezi nimi najít ten dokonalý a nejlepší odstín!

Triky při výběru záclony

2. Na řasení záclony příliš nešetřete, ošidili byste se o parádu.

Příklad: Vybrali jste si krásné záclony, ale když jste spočítali potřebné množství látky, zdálo se Vám to příliš hodně. Proto jste začali na množství látky ubírat. Výsledek? Po zavěšení je záclona zvlněná jen tak „aby se neřeklo“. Na první pohled je na ní vidět, že se tady někdo buď spletl v počtech, nebo příliš šetřil.

Tip na řešení: Bohaté nařasení umocňuje krásu záclony, ale není třeba to zase přehánět. Pro záclony je doporučené řasení alespoň na dvojnásobek šířky okna, lépe ale vypadá 2,5násobek až trojnásobek. Hodně záleží i na tom, jaký styl řasení použijete. Dobrou službu Vám udělá kvalitní řasící páska. Velmi hezky a romanticky ovšem vypadá i řasení záclony do vlámských skladů, kde můžete zvolit například trojité sklady pro bohatší nařasení nebo dvojité sklady pro úspornější řasení. Pokud zvolíte moderní a oblíbený Wave systém, pak při úspornější variantě záclona vytvoří jen plytké vlnky, nebo Vám naopak Wave systém může pomoci na zácloně vykouzlit krásné výrazné vlny. U Wave systému je třeba na řasení počítat zhruba s 1,6 až 2,3 násobkem šířky okna.

Triky při výběru záclony

3. Nenechejte se splést dojmem, že přes celoplošně potištěné a barevné voály večer nepůjde vidět zvenčí dovnitř do interiéru.

Příklad: Celoplošně potištěné voálové záclony občas působí, že jsou celkem neprůhledné. Ale pozor - když se večer v místnosti rozsvítí, tyto voály svou neprůhlednost ztrácejí.

Tip na řešení: Celoplošně potištěné voálové záclony se dají použít jako lehké dekorační tkaniny i jako běžné záclony. Hodí se ale spíše na větší okna, protože vzhledem ke své hustotě stíní a ubírají světla o dost více, než jiné záclony. Pro večerní zastínění s nimi ale nemůžete počítat. K tomuto účelu je vhodné dekorativní voály doplnit ještě jiným druhem zastínění, jako jsou například závěsy, žaluzie nebo rolety.

Triky při výběru záclony

4. Nezapomeňte na boční přesah!

Příklad: Záclony lemují jen samotné okno - zapomněli jste na přesah vedle okna, případně vedle okna není na přesah záclony dostatek místa. Okno proto vypadá menší, než je. Záclonu navíc při otevření okna není kam odhrnout, proto občas překáží.

Tip na řešení: Při pořizování garnýže nezapomeňte na přesah, oceníte to nejen u záclon, ale rovněž u závěsů. Kdyby shrnuté záclony a závěsy zasahovaly do okna, zbytečně by místnosti ubíraly světlo a ani by to nevypadalo hezky. Aby shrnuté záclony a závěsy nezasahovaly do okna, přesah by měl být v ideálním případě aspoň 20 až 30 centimetrů na každou stranu. Jestliže vedle okna nemáte na přesah místo, stojí za zvážení varianta, kdy si namísto záclony raději pořídíte římské rolety. Ty vypadají stejně hezky, jsou praktické, moderní a zdaleka nepotřebují tolik prostoru jako klasické záclony.

Triky při výběru záclony

5. Záclony do půlky okna? To ne! Zvolte raději elegantnější varianty. (Kalhoty přece také většinou nenosíte na půl žerdi!) :)

Příklad: Spousta lidí se nepoučí a opakuje stále stejnou chybu: Aby si zachovali výhled z okna, pořídí si krátké tříčtvrťové záclony. Elegance ale v tomto případě skutečně dostává na frak.

Tip na řešení: Je léty a zkušenostmi prověřeno, že dlouhé záclony jsou mnohem elegantnější než ty krátké. Pokud si chcete zachovat ničím nerušený výhled ze svého okna, zvolte raději vkusnější a estetičtější varianty: romantické překřížené záclony nebo třeba praktické záclonové římské rolety.

Triky při výběru záclony
Triky při výběru záclony

6. Ušití záclony svěřte těm, kdo to umějí. Jsou na to zařízeni a znají všechny fígle a úskalí.

Příklad: Abyste ušetřili, ušijete si záclony sami na domácím šicím stroji. Výsledek? Švy jsou sice rovné, ale po zavěšení zpod záclony vyčuhují háčky a mezera mezi podlahou a záclonou také není přesná. Domácí šicí stroje navíc jemné záclony často rády zatrhávají. Špatně našitá řasící páska a každá nedokonalost je na zácloně hodně vidět a celkový dojem z nové záclony zcela znehodnotí.

Tip na řešení: V profesionálních dílnách mají švadleny speciální šicí stroje a díky praxi jsou neobyčejně zručné a šikovné. Pokud šití záclony přenecháte na nich, vyvarujete se riziku nedokonalého výsledku. Navíc ušití záclony vzhledem k celkové ceně záclony není zase tak velkou položkou. Šití se běžně pohybuje řádově okolo 80 až 110 korun za metr záclony (podle typu) včetně odpovídající řasící pásky.

Triky při výběru záclony

7. Nechce se Vám běhat po obchodech, shánět a vybírat přesný druh a odstín záclony či závěsu. Potřebovali byste vzorníky látek přiměřit přímo k zařízení bytu. Nejste si jisti, že barevný odstín záclony přesně odhadnete.

Příklad: Vybrat záclony a dekorační látky na dálku je náročný oříšek i pro zkušené matadory. Vyžaduje to notnou dávku představivosti a aspoň základní znalosti z oboru barevné typologie.

Tip na řešení: Nechoďte si vybírat záclony a závěsy do prodejen. Pokud si skutečně hodláte nové záclony a závěsy pořídit, pak se Vám rozhodně vyplatí pozvat si domů designéra. Přijede k Vám domů, přiveze s sebou doslova stovky vzorků látek, které si budete moci přiměřit přímo na místě k zařízení svého bytu. (Vzorků přiveze několik kufrů, takže skutečně budete mít z čeho vybírat.) Ušetříte tím spoustu času a energie běháním po obchodech a získáte od zkušeného odborníka cenné rady a doporučení, které by Vám na dálku nikdo poskytnout nemohl. Nebojte se, designér Vám rozhodně nebude nic nutit, jen Vám ukáže možnosti a doporučí řešení. Konečné rozhodnutí je na Vás.

Cena návštěvy designéra se u různých firem různí. Například designér firmy Petroš interier Radomír Petroš, který je v tomto oboru jedním z nejzkušenějších a nejprestižnějších odborníků v Česku, si za návštěvu účtuje 1000 korun včetně DPH + plus dopravu (podle místa zakázky). Pokud si však u firmy Petroš interier objednáte zboží nad 20 tisíc korun, z tisícikoruny za návrh Vám automaticky vrátíme 500 korun. Při ceně realizované zakázky nad 40 tisíc korun Vám pak z celkové ceny zakázky odečteme celou částku za návrh - tedy celou tisícikorunu - a Vy tak získáte konzultaci designéra zcela zdarma. Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Triky při výběru záclony

8. Nákup záclon po internetu není úplně nejlepší nápad.

Příklad: V internetovém e-shopu objevíte záclony, jaké by se Vám líbily. Rozkliknete fotku, vidíte, že tyto záclony mají například zelený vzorek, který by se přesně hodil k zelené barvě Vašeho koberce. Přečtete si, že se jedná o klasický voál, cena je příznivá. Objednáte si tedy tyto záclony a těšíte se na ně. Když ale záclony přijdou, nestačíte se divit. Zelená barva vzorku má úplně jiný odstín, než jak to vypadalo na Vašem monitoru a vůbec se k Vašemu koberci nehodí. Záclony sice nebyly drahé, ale materiál je rohatý, hrubý a vypadá velmi „uměle“. Protože záclony nejsou kazové, vracet je nechcete, takže nakonec, v nejlepším případě, skončí někde na chalupě.

Tip na řešení: Nákup záclon po internetu je značně problematický. Nejde totiž o „ucelené“ zboží s přesně danými technickými parametry. Po internetu si kvalitu záclony nemůžete osahat - a obrázky mnohdy klamou. Také barvu záclony na internetu uvidíte jen velmi přibližně. Abyste se vyvarovali zklamání, je proto vždy lepší při nákupu záclony internet využívat spíš informativně. Pomocí internetu můžete zmapovat nabídku a načerpat inspiraci, ale nakoupit záclony si pak raději zajděte osobně - nebo, v ideálním případě, si pozvěte designéra a záclony nakupujte v pohodlí svého domova.

Triky při výběru záclony

zpět nahoru


© 2011 MARF reklamní agentura & grafické studio