KDE ZÁCLONY UŠÍT

NOVÉ ZÁCLONY: NA CO SI DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU ŠVADLENY?

Záclony a závěsy už dávno nejsou jen olemovaným obdélníkem látky s několika háčky na zavěšení - takové časy jsou dávno pryč. Dnešní záclony a závěsy, to je plejáda úžasných látek s rozličnými speciálními vlastnostmi. Rozmanitost záclon ovšem také vyžaduje jejich nesrovnatelně sofistikovanější ušití a zpracování.

Kde záclony ušít

S moderními materiály a technologiemi se šití záclon a závěsů stalo rovnoprávnou krejčovskou disciplínou, na kterou už každá švadlena zdaleka nestačí!

Švadleny, které šijí záclony a závěsy, si už zdaleka nevystačí jen se svou zručností. K tomu, aby na záclonách vykouzlily různé moderní vlny a řasení, potřebují odbornou fundovanost a náročné technické vybavení.

Co tedy ušití záclon a závěsů obnáší? Co byste měli od švadlen vyžadovat?

Kde záclony ušít

1. PRVOTNÍ KONTROLA LÁTKY NA ZÁCLONY

Celý proces šití záclon a závěsů začíná důslednou kontrolou látky. Už zde je mnohdy skrytý první kámen úrazu. Výrobci záclon a dekoračních látek totiž stále častěji podléhají obrovskému tlaku na snižování cen. Snaží se vyrábět co nejlevněji, ale mnohdy na úkor kvality. A výsledek? Látky na záclony a závěsy se pak jen hemží různými drobnými kazy. Jestliže švadlena látku ještě před ušitím důkladně neprohlédne a kazy na látce ponechá, snadno se pak stane, že po pověšení na okno se proti světlu každá drobná chybička zviditelní. Celý dojem z Vašich nových záclon a závěsů by se tak mohl úplně pokazit.

Kde záclony ušít

Výrobci dekoračních látek si poslední dobou zvykli tvrdit, že drobné kazy na látkách jsou úplně normální a že prý si na ně kromě nás nikdo jiný nestěžuje. My si však ceníme dobého jména a rozhodně nechceme, aby se různé flíčky, nopky, dírky a jiné chybky dostaly až na Vaše okna.

Proto na prvotní kontrolu materiálů na záclony a závěsy klademe obzvlášť velký důraz. V přiměřené míře se přirozeně nějaký ten drobný kaz vyskytne téměř v každé roli látky. Od toho však zaměstnáváme kvalitní zkušenou stříhačku, která střihy na záclony a závěsy rozvrhuje tak, aby tyto drobné defekty „obešla“ a aby se až k Vám na okno vůbec nedostaly. Když je kazů mnoho, pak ovšem nezbývá, než látku u dodavatele reklamovat.

Kde záclony ušít

Rada první:

Nechejte si své nové záclony a závěsy ušít u stejné firmy, u které látku koupíte. Tato firma by se měla postarat o to, aby se případné kazy na finální výrobek nedostaly. Když už se kaz v roli látky vyskytne, firma má více možností, jak ho vystřihnout. Když ale švadleně dodáte jen přesně naměřený kus látky, na které se pak objeví nějaký drobný defekt, švadlena už s tím mnoho udělat nemůže.

Kde záclony ušít

2. VÝROBA STŘIHU A NASTŘÍHÁNÍ LÁTKY NA ZÁCLONY

Jak už bylo řečeno, látku na záclony nejdříve dostane na stůl stříhačka. Ta látku nastříhá podle individuálního a pro Vás na míru vyrobeného střihu. Pokud mají být Vaše záclony a závěsy perfektní, střihy na ně není možné vyrábět podle jednotné šablony (i když už se o to mnozí pokoušeli). Každé okno má jiný tvar, velikost a výšku, proto se také pro každé okno vyrábí nový střih.

Kde záclony ušít

A nejde jen o tvar okna. Jiná je také každá látka. Při výrobě střihu na záclony a závěsy je nutné zohlednit kromě jiného i vzor na látce. Ten by měl být rovnoměrně a přesně rozvržen tak, aby komunikoval s řasením (například aby se proužek na látce objevoval vždy uprostřed každého skladu, aby na sebe všechny díly přesně navazovaly atp.) Výroba takovýchto střihů je náročným procesem a každá firma si své postupy bedlivě střeží a chrání.

Kde záclony ušít

Rada druhá:

Jestliže chcete, aby Vaše záclony a závěsy vypadaly perfektně, nechejte si je vyrobit na míru u kvalitní firmy. U hotových kusových výrobků, jaké se prodávají v různých marketech, téměř nikdy perfektního vzhledu nedosáhnete. Hotové výrobky jsou sice laciné, ale riskujete u nich, že Vám například záclony budou po pověšení končit několik centimetrů nad podlahou (což by bylo pozitivum snad jen v případě, že byste očekávali velkou vodu...), že nebudou sedět sklady, vzory ani šíře, o preciznosti zpracování, kvalitě materiálů a originalitě návrhu raději ani nemluvě.

Kde záclony ušít

3. UŠITÍ OBRYSŮ ZÁCLONY NEBO ZÁVĚSU

Poté, co Vaše záclony a závěsy opustí stůl stříhačky, převezmou si je švadleny. Ty nejprve ušijí boční švy a u závěsů také spodní lem. U záclony se spodní lem šije jen někdy, protože záclony často mívají už z výroby vetkané spodní olůvko nebo ozdobnou borduru. Při šití závěsů se pak někdy využívá technika neviditelných bočních švů, díky které závěsy vypadají obzvlášť hezky. Využití této techniky ovšem vyžaduje velkou dávku profesní zručnosti.

Rada třetí:

Přesvědčte se podle referencí, fotografií či osobních doporučení, co už dříve Vaše švadleny ušily, jaké mají zkušenosti se šitím záclon a závěsů a jestli s jejich prací byli předchozí zákazníci spokojeni.

Kde záclony ušít

4. PŘEŽEHLENÍ A VYROVNÁNÍ ZÁCLONY

Vaše nové záclony a závěsy konečně začínají dostávat konkrétní obrysy - jsou ve stádiu polotovaru. Nyní je švadleny poprvé přežehlí, aby látka získala svůj přirozený tvar a velikost. Kdyby látka zůstala pomačkaná, mohlo by se to potom nepříznivě projevit na přesnosti šití a přesné výšce záclony. (Záclony jsme zvyklí šít tak, aby končily zhruba jeden až dva centimetry nad Vaší podlahou.)

Rada čtvrtá:

Čím je švadlena důslednější a pečlivější, tím lépe pro Vaše záclony!

Kde záclony ušít

5. NAMĚŘENÍ VÝŠKY ZÁCLONY POMOCÍ SPECIÁLNÍHO ZVEDACÍHO ZAŘÍZENÍ.

Když jsou záclony vyžehleny, upnou se na speciální zvedací zařízení a vyzvednou se do výšky. A přesně toto je další kámen úrazu malých šicích dílen. Zvedací zařízení je totiž poměrně nákladné (a také rozměrné) zařízení a nespecializované šicí dílny je většinou nemají k dispozici.

Látky na záclony a závěsy bývají velmi jemné a mívají tendenci se vlastní váhou protahovat. Když se záclony před naměřením výšky zvednou do přirozené polohy, v jaké budou později viset i na Vašich oknech, je možné jejich výšku změřit naprosto přesně. Kdyby však látka na záclony zůstala před začištěním výšky ležet na stole, hrozí - i když je měření jinak přesné, že se záclony při zavěšení na okno vlastní váhou protáhnou a jejich výsledná výška přesná nebude.

Kde záclony ušít

Rada pátá:

Švadleny, které se na šití záclon a závěsů nespecializují, drahé a velké zvedací zařízení pravděpodobně nemají k dispozici a musejí se proto spoléhat pouze na svůj odhad. Výsledek sice může náhodou vyjít, ale je to asi jako sázka do loterie. Zásadně si proto vybírejte specializované a dobře vybavené šicí dílny. Zajímejte se, jak je šicí dílna zařízena. Lepší technické vybavení umožní švadlenám mnohem lepší, přesnější a profesionálnější výsledek!

Kde záclony ušít

6. ZAŽEHLENÍ VÝŠKY, NAŠITÍ ŘASÍCÍ PÁSKY, PŘÍPADNĚ ZHOTOVENÍ SKLADŮ NA SPECIÁLNÍM STROJI

Výšku, kterou švadleny na zvedacím stroji naměřily, poté začistí, zažehlí a následně na záclonu našijí řasící pásku.

Vybrali jste si pro Vaše záclony a závěsy například řasení na romantické Vlámské sklady s háčky Mikroflex?

Kde záclony ušít

V tom případě je postup o něco složitější: Na látku nejdříve našije speciální vyztužovací páska. Pak švadlena rozpočítá vzdálenost mezi jednotlivými háčky. Zohlední přitom velikost skladů - tedy dvojité sklady či trojité sklady, vzor na látce a raport vzoru. (To všechno ovšem musí být prvotně zohledněno už při výrobě střihu na Vaše záclony a závěsy.) Poté švadlena všije háčky Mikroflex a teprve potom naskládá a přešije dvojité či trojité Vlámské sklady.

A zde je další úskalí: Ke zhotovení Vlámských skladů je opět potřebný speciální šicí stroj, jaký většinou mají k dispozici pouze specializované šicí dílny.

Kde záclony ušít

Podobně specifické postupy se pak používají i při šití ostatních typů řasení, jako je například wave systém, který tvoří pravidelné rovnoměrné vlny po celé výšce záclony, nebo elegantní a praktické římské rolety.

Kde záclony ušít

Rada šestá:

Jestli chcete své nové záclony nařasit některým hezčím a modernějším způsobem, než na obyčejnou řasící pásku, obraťte se na dílny s příslušným vybavením. Od nespecializovaných švadlen zázraky nečekejte.

Kde záclony ušít

7. ZÁCLONY DOSTANOU SVŮJ TVAR

Švadleny záclony nařasí, nasadí příslušné háčky. Poté je znovu přežehlí, aby byly záclony připraveny pro závěrečnou kontrolu.

Kde záclony ušít

8. ZÁVĚREČNÁ KONTROLA NA ZVEDACÍM STROJI.

Vaše nové záclony a závěsy jsou nyní hotovy, ale výsledek se musí ještě jednou překontrolovat. Švadleny proto záclony znovu vyzvednou na zvedacím stroji, aby zkontrolovaly jejich správnou výšku a zároveň provedly i závěrečnou kontrolu kvality.

Kde záclony ušít

9. DŮKLADNÉ FINÁLNÍ PŘEŽEHLENÍ.

Nakonec zbývá záclony a závěsy ještě jednou důkladně přežehlit, aby byly dokonale připraveny k pověšení u Vás doma.

Kde záclony ušít

Rada sedmá:

Při výběru firmy, která Vám bude záclony a závěsy šít, buďte velmi opatrní! Upřednostňujte při výběru ty firmy, které se na šití záclon a závěsů specializují. Nešetřete na nesprávném místě - vždyť do nákupu nových záclon a závěsů investujete nemalé prostředky a šití je v celkovém objemu jen malou položkou. Ušitím však můžete celkový dojem z nových dekorací buď skvěle podtrhnout, nebo také úplně pohřbít!

Kde záclony ušít

zpět nahoru


© 2011 MARF reklamní agentura & grafické studio