JAK ZÁCLONY NAŘASIT

Jednoduché řasící pásky
Ozdobné řasící pásky
Vlámské sklady
Wave systém
Narážecí kroužky
Římské rolety
Japonské stěny

Krásu každé záclony můžete ještě podtrhnout a umocnit správným řasením a prvotřídním ušitím. Styl ušití si můžete zvolit podle vlastního vkusu, podle typu a vzoru záclony, podle typu interiéru, podle požadavků na používání a praktičnost záclony...

Jak zaclony nařasit

JEDNODUCHÉ ŘASÍCÍ PÁSKY

Nejjednodušším řešením je nařasení záclony na jednoduchou řasící pásku. Záclony jsou díky řasící pásce nařaseny rovnoměrně a jednoduše, je to klasika mezi řasícími technikami.

Jak zaclony nařasit

OZDOBNÉ ŘASÍCÍ PÁSKY

Existují ovšem i zdobnější řasící pásky, které umějí na zácloně vykouzlit nejrůznější důmyslné různě široké sklady a záhyby. Řasících pásek existuje velké množství. Šití záclony na takové řasící pásky je ale náročnější a speciální řasící pásky také bývají o něco dražší než ty obyčejné.

Jak zaclony nařasit

VLÁMSKÉ SKLADY

Nesmírně oblíbeným, romantickým a elegantním stylem je nařasení záclony technikou vlámských skladů, které se někdy také říká řasení na háčky Mikroflex. Řasení záclony vlámskými sklady působí velmi profesionálně. Záclony řasené vlámskými sklady vytvářejí pravidelné romantické řasení. Tato speciální technika Vám umožní zvolit si i bohatost nařasení. Výhodou vlámských skladů je také to, že sklady je možné umístit přesně na určité místo ve vzoru záclony. Tato zajímavá řasící technika se hodí jak pro záclony, tak pro závěsy.

Vlámské sklady se šijí tak, že se nejprve na zadní stranu záclony našije rovná vyztužovací páska, která bude později udržovat pěkný tvar skladů i celé záclony. Teprve potom se na látce vytvoří příslušné sklady, přičemž se do nich všijí háčky Mikroflex. Záclony s vlámskými sklady se zhotovují na speciálním stroji, pomocí kterého švadlenky mohou háčky do látky všívat naprosto rovně, takže hotové zavěšené záclony potom vypadají perfektně.

Pro techniku řasení záclony vlámskými sklady se používají různé druhy vyztužovacích pásek, jejich výběr záleží na druhu záclony či dekorační látky. Záclony se vyztužují transparentními páskami, pro závěsy se pak druh vyztužovací pásky volí podle gramáže látky.

Stejně tak různé jsou pro techniku řasení záclony vlámskými sklady i háčky Mikroflex. Používají se tři základní velikosti háčků: 95, 75 a 55 milimetrů na výšku, přičemž nejvyužívanější jsou háčky o velikosti 95 milimetrů - na delších háčcích totiž záclony s vlámskými sklady většinou vypadají nejlépe.

Technika řasení záclony vlámskými sklady má spoustu předností. Na první pohled Vás okouzlí svým luxusním a romantickým vzhledem. U pravidelně vzorované záclony také oceníte jedinečnou vlastnost vlámských skladů, a to že se dají umístit na přesné místo vzoru - například mezi jednotlivé pruhy.

Tím však ještě výčet dobrých vlastností vlámských skladů nekončí. Můžete si u nich totiž také zvolit, jak hodně chcete mít záclony nařasené - a to bez větší újmy na kráse hotové záclony. Vlámské sklady mohou být jednoduché, dvojité, nebo i trojité. Jestliže si vyberete jednoduché vlámské sklady, pak budete mít záclony v poměru k šířce okna nařaseny 1,6 až 1,8 krát. U dvojitých vlámských skladů pak bude řasení záclony 1,8 až 2,2 násobné. Bohaté trojité vlámské sklady pak Vaše záclony zřasí 2,2 až 3 násobně. Nutno dodat, že záclony s vlámskými sklady se dají běžně rozhrnovat a jejich užívání je naprosto stejné, jako u jiných typů řasení.

Romantické řasení záclon vlámskými sklady se do Evropy rozšířilo z Belgie a mezi spotřebiteli si pro svou krásu a eleganci získalo ohromné sympatie.

Jak zaclony nařasit

WAVE SYSTÉM

Tento zcela nový styl řasení záclon a závěsů si po uvedení na trh okamžitě začal získávat srdce spotřebitelů. Na český trh jako první tento neotřelý systém řasení záclon a závěsů uvedla firma Petroš interier. Designér Radomír Petroš s touto převratnou novinkou okamžitě upoutal pozornost jak svých zákazníků, tak i odborné veřejnosti. Široké veřejnosti nový styl řasení pro záclony - Wave systém - poprvé představil na mezinárodním veletrhu interiéru a designu Tendence 2009 v Praze, kde také v soutěži Okno v interiéru s touto novinkou získal první místo. Zvítězil ve velice silné konkurenci renomovaných firem zabývajících se interiérovými dekoracemi. Cena je o to cennější, že vítěze vybrali svými hlasy sami návštěvníci výstavy.

Wave systém Vás uchvátí svou jednoduchostí, praktičností a čistotou stylu. Wave systém by se dal volně přeložit jako systém vln. Záclony a závěsy nařasené pomocí tohoto systému nevytvářejí žádné sklady, na jaké jsme zvyklí u jiných typů řasení. Záclony a závěsy vytvářejí po celé své výšce od stropu až k podlaze pravidelné, hladké a rovnoměrné zvlnění. Celkově pak tyto záclony působí neustále perfektně upravené, a to bez ohledu na to, jak hodně se s nimi manipuluje. Ani při zatahování a roztahování záclony se totiž rovnoměrnost vln neporuší. Kromě toho, že záclony a závěsy nařasené technikou Wave systém vypadají perfektně, mají ještě další velkou výhodu - díky tomu, že nemají žádné sklady, se totiž velice snadno udržují a žehlí.

Kouzlo pravidelných vln se na zácloně vytváří pomocí speciální řasící techniky, kdy se nejprve na horní okraj záclony našije speciální páska. Ta však zůstává rovná a záclony neřasí, nýbrž jen vyztužuje. Pravidelné vlny s přesnými rozestupy pak na zácloně udržují speciální jezdci v garnýži, které spojuje tenký provázek. Podle vlastního vkusu a uvážení si můžete zvolit velikost a množství vln, které se dá ovlivnit různou roztečí mezi jednotlivými jezdci.

Jak zaclony nařasit

Pro zavěšení Wave systému se hodí jen některé garnýže. Obzvláště vhodné a slušivé jsou pro tento účel elegantní hranaté garnýže Square line. Na český trh je rovněž dodává firma Petroš interiér. K dostání jsou jak v jednotyčové, tak i ve dvoutyčové verzi. Garnýže Square line jsou vyrobeny z hliníku s povrchovou úpravou imitace nerezi.

Garnýže Square line vypadají velice elegantně a svým tvarem se k modernímu vzhledu záclony nařasené technikou Wave systém mimořádně hodí. Na garnýže Sqare line se však samozřejmě dají zavěsit i jiné styly záclon. Průměr garnýžové tyče je 3,5 krát 1,2 centimetru. Standardní nosníky mívají délku 8,5 centimetru, ale pokud by to nestačilo, existují i nosníky o délce 13,5 centimetru. Garnýž se na tyto nosníky může nasadit jak shora, tak i z dolní strany. Ke garnýžím Square line pak existuje i několik typů více či méně zdobných koncovek. Jezdce a háčky k zavěšení záclony jsou plastové.

Kromě elegantních garnýží Square line se k zavěšení Wave systému dají použít i některé typy technických či, lidově řečeno, neviditelných garnýží. Svými parametry jsou vhodné například technické garnýže Terst 7350. Tyto garnýže však plní výhradně technickou funkci, nikoliv estetickou. Po zavěšení záclony či závěsu jsou totiž pod dekorací skryty a téměř je není vidět.

Wave systém, spolu s garnýžemi Square line, se bude perfektně hodit zejména do moderních interiérů. Nejvíce se bude líbit těm, kdo mají rádi jednoduchý čistý styl a potrpí si na přesnost a dokonalost.

Jak zaclony nařasit

NARÁŽECÍ KROUŽKY

Pěkné nařasení na zácloně vytvoří také narážecí kroužky. Tento typ řasení záclony patří mezi nejpěknější a nejslušivější způsoby, má ale také řadu nevýhod. Vizuálně se trochu podobá elegantnímu Wave systému, u něhož už je ovšem většina nevýhod eliminována. Proto se také poslední dobou namísto řasení záclony na narážecí kroužky stále častěji používá právě „vychytaný“ Wave systém.

Záclony nařasené pomocí narážecích kroužků vypadají nejefektněji, když jsou po většinu doby staženy na bok okna a slouží převážně jen jako dekorace. V takovém případě shrnuté záclony díky kroužkům vytvářejí pěkné, pravidelné a rovnoměrné zvlnění. Jakmile se ale takto nařasené záclony roztáhnou, pro pravidelnost zvlnění a jejich perfektní vzhled je nutné každý záhyb ještě ručně dorovnat. Narážecí kroužky totiž, na rozdíl od Wave systému, samy o sobě pravidelné sklady na zácloně trvale neudrží.

Narážecí kroužky na záclony bývají vyrobeny z plastu nebo z kovu. Nejčastěji se používají kroužky v šedostříbrné barvě (hodí se na garnýže v barvě imitace nerezi) nebo v bronzové barvě (vhodné na garnýže v provedení imitace mosazi). Je ovšem možné objednat i kroužky v jiných barvách.

I když se narážecí kroužky na záclony obvykle vyrábějí z kvalitních surovin, jejich trvanlivost není neomezená. Obzvláště pokud se záclonou manipulujete často, pak mívá barva na narážecích kroužcích tendenci se odírat. Časté posunování kovových narážecích kroužků ovšem neprospívá ani samotným garnýžím.

Nešvarem plastových narážecích kroužků na záclony bývá i to, že se rády rozpadají, zvláště pak při praní v pračce. Jestliže se kroužky poškodí, dají se vyměnit. Znamená to ale starosti, práci i drobné náklady navíc. Z těchto důvodů se narážecí kroužky na záclony používají čím dál méně, byť takto nařasené záclony vypadají velice hezky. Namísto narážecích kroužků zákazníci stále častěji volí stejně elegantní, hezký a moderní Wave systém.

Jak zaclony nařasit

ŘÍMSKÉ ROLETY

Víte, že záclony a závěsy vůbec není třeba stahovat do boku vedle okna? Pokud namísto klasických dekorací zvolíte římské rolety, budete mile překvapeni jejich praktičností, variabilitou a rozmanitostí stylů. Pro římské rolety si můžete navolit různé materiály, různé typy ušití i různé ovládací mechanismy. Hodí se jak pro záclony, tak i pro závěsové látky. Vaše římské rolety díky tomu mohou vypadat pokaždé jinak - někdy třeba moderně a technicistně, do jiných místností zase romanticky a načechraně. Římské rolety mohou plnit stejně praktickou úlohu jako záclony a závěsy, nebo je v interiéru můžete využít i jako příjemný estetický prvek.

Jak zaclony nařasit

Asi nejromantičtější a nejnadýchanější jsou římské rolety bez tyček. Velice hezky sluší právě pro záclony. Na látce jsou v tomto případě zezadu našity svislé pásky s očky, přes které je protažen provázek. Tyto římské rolety nejsou vyztuženy tyčkami, takže se dekorační látka či záclona po vytažení mírně prověšuje a tyto římské rolety tím získávají ležérní vzhled.

Jak zaclony nařasit

Poněkud techničtější vzhled pak budou mít římské rolety s transparentní páskou našitou zezadu a vyztužené tyčkami. Tento efektní styl ušití nedeformuje vzor na látce a sluší jak vzorovaným, tak i jednobarevným látkám a dobře se hodí i pro záclony.

Jak zaclony nařasit

U římských rolet z jednobarevných látek se často využívá technika sešitého tunýlku s vyztužovacími tyčkami, které mohou být umístěny buď ze přední, nebo ze zadní strany římské rolety. Tunýlky v tomto případě vytvářejí zajímavý vizuální efekt. Švy jsou u tohoto typu římských rolet viditelnější, než když se použije průhledná páska ze zadní strany. Je u nich proto nesmírně důležité precizní zpracování.

Zvolit si můžete také typ ovládacího mechanismu od nejjednoduššího a nejlevnějšího provázkového ovládání přes exkluzivnější a elegantnější kazetové řetízkové ovládání s převodovkou, až po převratný řetízkový systém Easy wash pro snadné praní římské rolety. Možné je ruční i motorové ovládání.

Jak zaclony nařasit

Vzhled římské rolety samozřejmě velice závisí také na materiálu, ze kterého je roleta ušita. Množství materiálů je téměř nevyčerpatelné. Hodí se záclony i těžší dekorační látky, důležitá je jejich dobrá kvalita a precizní zpracování. Látky by měly být nesrážlivé a pevné, aby se nikde nenatahovaly a pěkně držely tvar.

Jak zaclony nařasit

JAPONSKÉ STĚNY

Moderní záclony mají mnoho specifických vlastností, díky kterým je možné vykouzlit různé zajímavé styly zastínění. Jedním z nich jsou i japonské posuvné panelové stěny. Japonské stěny mohou vůči klasickým záclonám přinést zajímavou změnu. Bývají velmi elegantní, praktické a variabilní. Mohou nahradit klasické záclony do oken a stejně tak dobře poslouží i k elegantnímu předělení místností, kdy plní spíše funkci paravánu. U japonské stěny si můžete zvolit nejen materiál, ze kterého bude vyrobena, ale také šířku, výšku, počet panelů i způsob ovládání. U japonské stěny oceníte i možnost jejího shrnutí podle potřeby na kteroukoliv stranu, na střed či rovnoměrně do boků. Na výrobu japonské stěny se výborně hodí záclony, závěsové látky i různé speciální materiály podobné roletovinám.

Jak zaclony nařasit

Japonské stěny, ať už plné roli záclony nebo paravánu, se zavěšují na stropní hliníkovou lištu, která může mít dvě až pět drážek, do kterých se zasouvají nosiče jednotlivých posuvných panelů. V jedné drážce může jezdit i více panelů najednou. Díky speciálním kolečkům je pohyb panelů tichý a hladký. Stropní lišty pro japonské stěny jsou hodně ploché, takže se tento systém hodí i na místa, kde je pro zavěšení dekorací mezi stropem a oknem jen velmi málo místa.

Problém nevzniká ani při praní japonské stěny. Záclony nebo jiná dekorační látka, ze které jsou japonské stěny vyrobeny, jsou totiž k nosiči připevněny pomocí suchého zipu, ze kterého se látka snadno sejme. Ve spodní části každého panelu je pak buď ve všitém tunýlku, nebo zvenčí, přichycena výztuž se závažím, které panel vypíná. I tyto výztuže je možné z látky snadno sejmout. Záclony se pak perou běžným způsobem.

Jak zaclony nařasit

Na jednotlivé panely japonské stěny je možné přichytit i magnetické úchyty, kterými se pruhy japonské stěny posunují a látka se tak zbytečně neosahává. Tyto úchyty jsou výhodné zejména pro japonskou stěnu z jemné záclony. Stropní lišty i nosiče panelů jsou vyráběny z hliníku s kvalitní barevnou povrchovou úpravou a drobné komponenty se pak vyrábějí z kvalitního a odolného plastu.

Ovládání japonské stěny si můžete zvolit buď ruční tahem za samotnou látku, ruční provázkové, nebo ruční ovládání tyčkou. Luxusnější a pohodlnější je pak motorové ovládání vybavené buď tlačítkem, nebo dálkovým ovladačem.

Jak zaclony nařasit

zpět nahoru


© 2011 MARF reklamní agentura & grafické studio